Stížnosti
Osoby, kterých se činnost Ústavu jako správního orgánu v jednotlivých případech dotýká (dotčené osoby), mají právo se obracet na Státní ústav pro kontrolu léčiv se stížnostmi proti nevhodnému chování jeho zaměstnanců (úředních osob) nebo proti postupu správního orgánu, neposkytuje-li zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „správní řád“) jiný prostředek ochrany (podrobněji viz ustanovení § 175 správního řádu).
Jiným prostředkem ochrany se rozumí např. odvolání, podnět k provedení přezkumného řízení, žádost o obnovu řízení, podnět k učinění opatření proti nečinnosti, námitka podjatosti.
Stížnost se podává u toho správního orgánu, který vede řízení. Tento správní orgán je povinen prošetřit skutečnosti ve stížnosti uvedené. Považuje-li to za vhodné, vyslechne stěžovatele, osoby, proti nimž stížnost směřuje, popřípadě další osoby, které mohou přispět k objasnění věci.
Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu příslušnému k jejímu vyřízení. O vyřízení stížnosti musí být stěžovatel v této lhůtě vyrozuměn. Stanovenou lhůtu lze překročit jen tehdy, nelze-li v jejím průběhu zajistit podklady potřebné pro vyřízení stížnosti.
Má-li stěžovatel za to, že stížnost, kterou podal u příslušného správního orgánu, nebyla řádně vyřízena, může požádat nadřízený správní orgán, kterým je Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby přešetřil způsob vyřízení stížnosti.
Stížnost by měla být co nejkonkrétnější a měla by obsahovat všechna známá fakta, aby naplňovala podání dle ustanovení § 37 správního řádu, tzn. z podání musí být patrno kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje.
- Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování podle § 19 odst. 4. správního řádu. V podání souvisejícím s její podnikatelskou činností uvede fyzická osoba jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se k této osobě nebo jí provozovanému druhu podnikání, identifikační číslo osob a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování.
- Právnická osoba uvede v podání svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování.
Podání musí obsahovat označení správního orgánu, jemuž je určeno a podpis osoby, která je činí.
Způsob podání:
- prostřednictvím datové schránky qwfai2m,
- prostřednictvím elektronické podatelny posta@sukl.gov.cz,
- písemně na oficiální adresu: Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10,
- ústně do protokolu na adrese Ústavu.