Léky do koše nepatří
O kampani
Kampaň vychází z průzkumu SÚKL „Reálné využití léčiv a jeho finanční dopad na zdravotní systém v ČR“, který zjišťoval, v jaké míře a s jakými finančními dopady zůstávají předepsané i volně prodejné léky bez využití.
Výsledky průzkumu zároveň znovu potvrdily, že značná část veřejnosti léky nakupuje často do zásoby, v domácnosti je hromadí a nakonec je nesprávně likviduje – vyhodí je spolu s běžným odpadem nebo spláchne do WC.
Kampaň zároveň nabádá k aktivní komunikaci pacienta se zdravotnickými odborníky. Vždy je totiž třeba, aby pacient upozornil svého lékaře a lékárníka na všechny léčivé přípravky (včetně volně prodejných), které právě užívá.
Často totiž může docházet k nevědomému užívání léků s rozdílnou obchodní značkou, ale se stejnou účinnou látkou, kdy hrozí předávkování, nebo také k současnému užívání léků (účinných látek), které může zdraví pacienta nepříznivě ovlivnit.
Informace ke kampani jsou k dispozici i na FB profilu k portálu
Podmínky skladování léků
Zajištění bezpečnosti, účinnosti a kvality léku vyžaduje i správné uchovávání, které je vždy popsáno v příbalové informaci. Při nedodržení stanovených podmínek se stává lék nepoužitelným.
Stanovené podmínky uchovávání jsou podloženy výsledky stabilitních studií prováděných výrobcem. Při jejich dodržení je po celou dobu použitelnosti léku zajištěna jeho jakost, účinnost a bezpečnost.
Stanovené požadavky na uchovávání jsou poté vždy uvedeny v příbalové informaci – kapitola „Jak přípravek uchovávat“.
Nejčastější podmínky uchovávání:
- Tento lék nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání
- Uchovávejte při teplotě do 25° C až 30° C
- Uchovávejte v chladničce (2° C až 8° C)
- Chraňte před chladem
- Chraňte před mrazem
- Uchovávejte v původním obalu
- Uchovávejte v dobře uzavřeném vnitřním obalu
- Uchovávejte tak, aby byl přípravek chráněn před světlem
- Uchovávejte tak, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí (v takovém případě není vhodným místem k uložení léku koupelna)
U léku, který byl skladován za nevhodných podmínek, není zaručena kvalita, účinnost a bezpečnost. Užití takového léku může způsobit nepředpokládané nežádoucí účinky různého rozsahu.
Nevhodně skladované léky jsou klasifikovány jako nepoužitelné a je možné zdarma předat v kterékoli lékárně k likvidaci.
Informace o správném skladování léků
Požadavky na uchovávání léku jsou vždy uvedeny v příbalové informaci a zároveň také na obalu.
Tato informace obsahuje jednak údaj o tom, v jakém teplotním rozmezí má být lék uchovávaný (např. při teplotě do 25 °C), případně další požadavky na jeho uchovávání (např. Chraňte před mrazem).
Kde je možné nalézt informaci o době použitelnosti léku a jak často je třeba tento údaj kontrolovat?
Informace o použitelnosti léku je uvedena jednak na obalu, dále pak na samotném blistru (tubě, lahvičce atd.).
Údaj o použitelnosti léku je vyznačen v tomto formátu: „Použitelné do: 09/2015“ (měsíc/rok). Po uplynutí tohoto data není možné lék použít a je třeba jej odnést do lékárny, která zajistí jeho bezpečnou likvidaci.
Léky, které má pacient doma v zásobě, je potřeba čas od času zkontrolovat, a ty, které již použitelné nejsou (jsou tzv. exspirované), odnést k likvidaci do lékárny.
Kontroly domácí lékárničky
Všechny léky v domácnosti by měly být pravidelně kontrolovány, a to bez ohledu na to, zda jsou uloženy na jednom nebo více místech.
Kontrola by měla spočívat především v ujištění se o použitelnosti léku – tzv. datu exspirace, které naleznete na obale léku. Poté je třeba zkontrolovat lék i z vizuálního hlediska, kdy je důležité všímat si např. změny barvy či konzistence léku, která může být následkem nesprávného skladování (informace o tom, jak má být lék skladován, je vždy uvedena v příbalové informaci).
Jestliže lék exspiroval nebo nebyl správně skladován, odevzdejte jej k likvidaci do lékárny.
Frekvence kontrol závisí na množství skladovaných léků a také na tom, jak často v domácí lékárničce přibývají nové. V případě, že na pravidelnou kontrolu domácí lékárničky zapomínáte, ujistěte se o použitelnosti léků nejpozději před tím, než jej užijete.
Kde a jak mají být léky správně uloženy
Přesné údaje týkající se skladování konkrétního léku jsou vždy uvedeny v příbalové informaci.
Najdete tam nejen údaj, při jaké teplotě má být lék uchováván (např. do 25° C až 30° C), ale i další pokyny, jako např. „chraňte před chladem“ apod.
Jen při skladování léku za stanovených podmínek je zaručeno, že zůstane kvalitní, bezpečný a účinný.
Skladování léku, který byl připraven v lékárně
U léku, který byl připraven v lékárně (tzv. individuálně připravovaný léčivý přípravek nebo magistraliter), není k dispozici příbalová informace. Údaje týkající se jeho uchovávání jsou v takovém případě uvedeny přímo na obale léku.
Informace o užívání a uchovávání léků zároveň sdělí lékárník, který lék pacientovi vydává.
Zvláštní podmínky skladování u vybraných léků
U některých léků je třeba věnovat způsobu uchovávání zvýšenou pozornost.
Jedná se především o tekuté přípravky (sirupy, suspenze) určené nejmenším dětem, které obsahují antibiotika. Obvykle jsou tyto lékové formy naředěny před vydáním pacientovi v lékárně, protože po naředění mají omezenou stabilitu, a tím také účinnost a bezpečnost. Na obale takového léku je vždy uvedeno, při jaké teplotě se má naředěný přípravek uchovávat a jak dlouho po naředění se smí používat.
Je obzvlášť důležité dodržovat předepsané podmínky uchovávání za snížené teploty (např. v rozmezí od 2° do 8° C). V těchto případech je vhodné naředěný přípravek uchovávat v chladničce mimo mrazící část, kde bude požadovaná teplota uchovávání zaručena. Při nedodržení předepsané teploty dochází (zvláště u přípravků obsahujících penicilinová antibiotika) k rozkladu léčivé látky za vzniku rozkladných produktů, které se mohou podílet na vzniku alergické reakce.
Nežádoucí účinky po užití takto špatně skladovaného léku se mohou projevit v oblasti dermatologické (vyrážka), ale i závažnou reakcí, jako je anafylaktický šok.
Užití prošlého léku
Stejně jako je tomu např. u potravin či kosmetiky, mají také léky stanovenou dobu použitelnosti. Jestliže již doba použitelnosti pominula a lék tzv. exspiroval, nelze jej použít.
Doba použitelnosti léku je stanovena na základě stabilitních studií. Při správném použití léku v rámci jeho doby použitelnosti je jeho bezpečnost, kvalita i účinnost zaručena.
Jestliže se lék použije poté, co exspiroval, není ani jeden z výše uvedených parametrů zaručen.
Užití takového léku může způsobit nepředpokládané nežádoucí účinky různého rozsahu!
Léky, u kterých se objeví nežádoucí účinky
Nežádoucí účinek se může objevit i tehdy, splňuje-li lék parametry kvality, účinnosti a bezpečnosti.
Jedná se o nepříznivou a nezamýšlenou reakci, která vzniká po požití léku. V případě, že se objeví nežádoucí účinek, je třeba vždy informovat ošetřujícího lékaře, který zváží další postup lečby (může take upravit dávkování, lék vysadit, předepsat pacientovi jiný lék atp.).
Pokud takový lék pacientovi doma zbyde, měl by jej odevzdat jako nepoužitelné léčivo do lékárny. V žádném případě není vhodné, aby lék užíval jiný člen domácnosti, kterému nebyl lékařem předepsán.
Více informací o nežádoucích účincích léčiv se dozvíte ZDE.
Základní informace o užívání léku
U každého registrovaného léku musí být pro pacienty k dispozici příbalová informaci, neboli tzv. „příbalák“.
Kromě jiných potřebných informací, jako jsou indikace či dávkování léku, se zde dozvíte právě o tom, jaká je jeho doba použitelnosti (tzv. exspirace) a jak se má lék správně uchovávat.
Léky se stejnou účinnou látkou
V případě, že pacient navštěvuje více lékařů, může dojít k situaci, kdy je mu předepsáno více léků s různými obchodními názvy, ale se stejnou účinnou látkou.
Pokud budou mít léky jiný obchodní název, pacient nemusí přijít na to, že tentýž lék užívá dvakrát (či vícekrát), a dochází tak k nezamýšlenému předávkování.
Proto je vždy třeba poradit se s lékařem či lékárníkem o všech lécích, které pacient aktuálně užívá, ať již jde o léky volně prodejné (dostupné bez lékařského předpisu), nebo na lékařský předpis (na recept).
Správná likvidace léků
Zákon o odpadech definuje léky jako „nebezpečný odpad“ a podle toho je také třeba s nimi zacházet.
Jediným správným způsobem je odevzdání nepoužitých léků v lékárně.
Každá lékárna je povinna od vás nepoužité léky převzít. Některé lékárny mají uvnitř prostoru lékárny dostupný uzavřený a označený kontejner, do kterého může veřejnost nepoužitá léčiva sama odevzdat. V jiných lékárnách přebírá nepoužitelná léčiva k likvidaci přímo lékárník.
Likvidace léků odevzdaných v lékárně
Lékárna jako taková nashromážděné léky nelikviduje, ale předává je smluvně sjednané specializované firmě, která léky odveze do spalovny, která je schopna je odpovídajícím způsobem zlikvidovat.
Náklady na odvoz a likvidaci lékového odpadu pak hradí příslušný kraj, pod který daná lékárna spadá.
Následky léků vyhozených do komunálního odpadu
Nepoužitelné léky jsou tzv. nebezpečným odpadem a vyžadují zvláštní zacházení.
V žádném případě není možné vyhazovat nepoužité léky do popelnice společně s běžným odpadem či např. splachovat do WC.
Při odložení léků do popelnice s komunálním odpadem hrozí následné prosakování nebezpečných látek do půdy, při spláchnutí do WC je to podobné – nebezpečné látky se mohou dostat do vody a je velmi obtížné je z vody následně odstranit.
Jediným správným způsobem, jak se léků „zbavit“, je odevzdat je v lékárně, která zajistí jejich likvidaci.
Náklady na likvidaci lékového odpadu
Náklady na likvidaci lékového odpadu hradí jednotlivé kraje.
V roce 2013 stála likvidace 281 tun lékového odpadu napříč celou Českou republikou téměř 7,8 milionu korun.
Vývoj nákladů za předchozí roky můžete sledovat zde.
Průměrná cena za likvidaci lékového odpadu, kterou proplácí krajské úřady, jevila rostoucí trend do roku 2012 (včetně). V roce 2013 došlo ve většině krajů k poklesu této ceny.
Nejnižší částku za likvidaci 1 tuny lékového odpadu z lékáren dal kraj Praha a Zlínský kraj. Naopak nejvíce zaplatil kraj Středočeský a Karlovarský.
Povinnost lékárny převzít k likvidaci lékový odpad
Dle zákona o léčivech je každá lékárna povinna převzít nepoužitelná léčiva odevzdaná v lékárně fyzickými osobami.
Některé lékárny mají v prostoru lékárny speciální kontejnery, do kterých můžete nepoužitelné léky vhodit, v jiných lékárnách se nepoužitelné léky odevzdávají přímo konkrétnímu pracovníkovi.
Informační materiály
Brožura a plakát
- Brožura – Léky do koše nepatří, pdf (242,21 KB)
- Plakát – Léky do koše nepatří, pdf (77,28 KB)
Videospoty
- Videospot „Léky do koše nepatří“ 1.mp4 (19,03 MB)
- Videospot „Léky do koše nepatří“ 2.mp4 (18,68 MB)
InfoLISTY
Videospot k předchozímu průzkumu „Reálné využití léčiv“
- Videospot_“Reálné využití léčiv“.wmv (11,64 MB)
Máte otázky?
V případě dotazů týkajících se užívání konkrétního léčivého přípravku/léčivých přípravků vždy doporučujeme poradit se
s ošetřujícím lékařem, který je schopen posoudit zdravotní stav každého pacienta, stejně tak je
seznámen s dalšími léky, které pacient užívá.
Informace k užívání léků, a to na předpis i volně prodejných, může poskytnout také lékárník.
K dispozici je rovněž informační středisko SÚKL:
- infolinka: 272 185 333
- e-mail: infs@sukl.gov.cz