Trazodon – riziko ortostatické hypotenze a somnolence u starších pacientů
Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzývá držitele rozhodnutí o registraci léčivých přípravků obsahujících trazodon k aktualizaci textů doprovázejících tyto léčivé přípravky.
Irská léková agentura (IMB) v průběhu rutinního sledování signálů identifikovala signál pro riziko posturální hypotenze a somnolence při užití vysokých počátečních dávek trazodonu. Farmakovigilanční výbor (PRAC) tento signál analyzoval na jednání v říjnu 2012. Ortostatická hypotenze i somnolence jsou známé nežádoucí účinky trazodonu, signál však naznačil zvýšení tohoto rizika u starších pacientů, zejména pokud užívají ještě další léky.
Trazodon je silné antidepresivum, které snižuje úzkost. Jde o derivát triazolopyridinu, chemicky nesouvisí s tricyklickými, tetracyklickými ani ostatními antidepresivy. V nízkých subterapeutických dávkách trazodon působí jako antagonista 5-HT, zatímco ve vyšších terapeutických dávkách inhibuje zpětné vychytávání 5-HT. Je pouze velmi slabým inhibitorem zpětného vychytávání noradrenalinu.
V České republice je registrovaný jediný přípravek obsahující trazodon: Trittico s indikací – léčba depresí různé etiologie včetně typů provázených úzkostí, poruchami spánku a sexuální dysfunkcí neorganického původu.
Zhodnocení odborné literatury prokázalo, že zejména starší pacienti jsou náchylní ke vzniku ortostatické hypotenze způsobené nejčastěji antihypertenzivy, antidepresivy a anxiolytiky nebo jejich kombinací. Dále zhodnocení odborné literatury naznačuje, že riziko nežádoucích reakcí během užívání trazodonu je vyšší u pacientů, kteří současně užívají další léky (zejména další sedativní nebo hypotenzivní léky).
Omezená farmakokinetická a farmakodynamická (PK-PD) data ukazují, že expozice trazodonu je vyšší u starších pacientů a při dlouhodobé léčbě není možné vyloučit jeho kumulaci v organismu. Žádné informace ohledně aktivního metabolitu trazodonu m-chlorofenylpiperazinu s ohledem na jeho farmakologickou aktivitu a farmakokinetiku nebyly poskytnuty. Tyto informace mohou být důležité pro dávkování a zvyšování dávek trazodonu. Poskytnutá PK-PD data ukazují, že starší pacienti mají při vyšších dávkách a dlouhodobém podávání riziko vyšší expozice trazodonu.
Z analýzy spontánních hlášení vyplývá, že ve většině případů byl trazodon užíván v souladu se současným doporučeným dávkováním pro starší pacienty (do 100mg denně). Nebyl rozpoznán žádný jasný trend s ohledem na čas vzniku nežádoucích účinků nebo použitou dávku.
Analýza databází THIN a BIFAP naznačuje, že off-label užívání trazodonu je u starších pacientů (např. při nespavosti) častější než v mladší populaci.
Farmakovigilanční výbor (PRAC) hodnocení uzavřel se závěrem, že s ohledem na všechny dostupné údaje je třeba přijmout opatření k omezení rizika u starších pacientů, zejména u těch, kteří mají další četnou léčbou a komorbidity. Do souhrnu údajů o přípravku je třeba doplnit informace o současném užívání dalších léků, konkomitantních onemocněních a lékových intrakcích.
Žádosti o změny v registracích by měly být předloženy do 3 měsíců od zveřejnění této výzvy v souladu s § 33 odst.1 a odst. 3 písm. d) zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, ve znění pozdějších předpisů.
Děkujeme zdravotnickým pracovníkům za hlášení podezření na nežádoucí účinky léčiv, která je možné zasílat jak poštou na adresu SÚKL, Šrobárova 49/48, 100 00 Praha 10, tak elektronicky na adresu farmakovigilance@sukl.gov.cz. Je také možné využít elektronický formulář pro hlášení nežádoucích účinků, který je dostupný na webové stránce SÚKL.
Oddělení farmakovigilance
7. 10. 2013