Přípravek Leqembi byl registrován v EU pro léčbu časné Alzheimerovy choroby
Léčivý přípravek Leqembi (lecanemab) byl registrován Evropskou komisí pro léčbu dospělých pacientů s diagnózou mírné kognitivní poruchy a mírné demence způsobené Alzheimerovou chorobou (tzv. časná Alzheimerova choroba). I když je tento léčivý přípravek v EU registrován, není ještě uváděn na trh, protože držitel rozhodnutí o registraci požádat o stanovení maximální ceny a výše a podmínek úhrady ze zdravotního pojištění.
Léčba přípravkem Leqembi Alzheimerovu chorobu nevyléčí, ale jde o první schválený léčivý přípravek, který může pomoci zpomalit progresi této nemoci. Účinek léku je omezený (v hlavní klinické studii, která byla podkladem pro rozhodnutí o registraci, bylo zjištěno zpomalení progrese choroby o 5 měsíců) a délka léčby není dosud známa – léčba lecanemabem má však být ukončena, jakmile u pacienta dojde k progresi Alzheimerovy choroby do středně těžkého stadia.
U omezené skupiny pacientů, kteří mají pouze jednu nebo žádnou kopii genu ApoE4 (forma genu pro apolipoprotein E), přínos léčby převažuje riziko nežádoucích účinků, které jsou s léčbou spojeny. Jedná se o abnormality při zobrazování mozku související s amyloidem (tzv. ARIA, amyloid-related imaging abnormalities), které jsou způsobeny vzniklým otokem nebo krvácením do mozku.
Vzhledem k riziku závažných nežádoucích účinků existují přísná kritéria pro použití přípravku. Léčba je určena pouze pro omezenou skupinu pacientů, kteří musí před jejím zahájením podstoupit povinná vyšetření a během léčby jsou pak pečlivě sledováni.
Nežádoucí účinky
Jedním z nejčastějších nežádoucích účinků užívání přípravku Leqembi jsou reakce související s infuzí, jako je horečka a příznaky podobné chřipce (zimnice, nevolnost, celkové bolesti těla, bolesti kloubů). Největší riziko léčby je však spojeno se závažnými nežádoucími účinky ARIA, které postihují mozek. ARIA se projevuje ve dvou formách: ARIA-E (edém) zahrnující hromadění tekutiny v mozku a ARIA-H (hemoragie) zahrnující malá krvácení do mozku. Tyto stavy se mohou přirozeně vyskytovat u všech pacientů s Alzheimerovou chorobou, ale užíváním léčivých přípravků jako je Leqembi, tj. protilátek proti amyloidu beta, se mohou zhoršovat. Během klinických studií se ukázalo, že u nositelů dvou kopií genu ApoE4 (tzv. homozygotů) existuje vyšší riziko vzniku ARIA než u pacientů, kteří jsou nositeli pouze jedné nebo žádné kopie genu ApoE4. Přínos léčby u pacientů se dvěma kopiemi genu ApoE4 byl zhodnocen jako nižší než rizika a léčba přípravkem Leqembi pro ně není indikována. Předpokládá se, že asi 15 % pacientů s Alzheimerovou chorobou má dvě kopie genu ApoE4.
Léčba
Před zahájením léčby proto musí být všichni pacienti nejprve testováni na přítomnost genu ApoE4. Vyšetření před zahájením léčby zahrnuje tedy genetické vyšetření a dále vyšetření pomocí magnetické rezonance mozku (MRI). V rámci léčby budou pak pacienti dále sledováni pomocí pravidelných vyšetření MRI, která se mohou i vícekrát opakovat, pokud se u pacienta objeví příznaky naznačující přítomnost otoku nebo krvácení do mozku (jako je bolest hlavy, zmatenost, změny zraku, závratě, nevolnost nebo potíže s chůzí).
V rámci schválených opatření k minimalizaci rizik, která mají sloužit zejména ke zvýšení povědomí o ARIA a zajištění jejich včasné detekce a léčby, bude zdravotnickým pracovníkům poskytnuta Příručka pro zdravotnické pracovníky (jejíž součástí bude kontrolní seznam, který má zajistit správné zahájení a sledování průběhu léčby) a pro pacienty Karta pacienta.
Fakta o Leqembi
- Alzheimerova choroba je chronické progresivní onemocnění mozku, které ovlivňuje paměť, myšlení a chování a je nejčastější příčinou demence. V současné době neexistuje účinná léčba, která by tuto nemoc vyléčila.
- Beta-amyloid je protein, který tvoří plaky v mozku a je spojován s Alzheimerovou chorobou. Lecanemab je monoklonální protilátka, která se váže na tento protein v průběhu jeho vzniku a tím snižuje vznikající množství plaků.
- Léčivý přípravek Leqembi se podává jako infuze do žíly jednou za dva týdny. Délka léčby není dosud známa. Léčba má být ukončena, jakmile u pacienta dojde k progresi Alzheimerovy choroby do středně těžkého stadia. Pacienti v klinické studii byli sledováni po dobu 18 měsíců.
- Léčba přípravkem Leqembi zvyšuje riziko vzniku závažných nežádoucích účinků ARIA (amyloid-related imaging abnormalities), zejména u pacientů se dvěma kopiemi genu pro ApoE4. Proto pro tyto pacienty není léčba indikována.
- Leqembi dále nesmějí užívat lidé, kteří dostávají antikoagulační léčbu, protože by to mohlo zvýšit riziko rozvoje ARIA-H a krvácení do mozku.
- Leqembi bude k dispozici prostřednictvím Systému kontrolovaného přístupu, aby bylo zajištěno, že lék bude používán pouze zkušenými lékaři oprávněnými lék předepsat a bude podáván pouze doporučené populaci pacientů.
- Bude vytvořen celoevropský registr, kam budou zařazeni všichni pacienti léčení přípravkem Leqembi v EU. Údaje z registru ověří výskyt nežádoucích účinků, včetně ARIA, a jejich závažnost, rovněž pomohou získat informace o progresi pacientů do dalších fází Alzheimerovy choroby a možných dlouhodobých následcích ARIA. Pro tyto účely bylo výrobci také uloženo provedení Poregistrační studie bezpečnosti.
- Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v červenci 2024 původně odmítl doporučit schválení přípravku Leqembi, protože účinnost nepřevážila riziko závažných nežádoucích účinků. Po přehodnocení v listopadu 2024 výbor CHMP doporučil, aby byl přípravek Leqembi schválen pouze pro omezenou skupinu pacientů. Na základě dodatečného dotazu ze strany Evropské komise výbor CHMP v únoru 2025 zopakoval svůj pozitivní závěr a doporučení.
Další informace naleznete v souvisejícím příspěvku.