Předběžné údaje k účinnosti vakcín proti covid-19 na variantu omikron
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nadále monitoruje nově se objevující údaje o účinnosti očkovacích látek proti covid-19, včetně onemocnění způsobeného variantou omikron, která se nyní rychle šíří v rámci celé EU.
12. 1. 2021
Ačkoli se zdá, že omikron je nakažlivější než jiné varianty, studie z Jižní Afriky, Velké Británie a některých zemí EU vykazují nižší riziko hospitalizace po infekci omikronem. Na základě těchto studií se riziko v současné době odhaduje na třetinu až polovinu rizika oproti variantě delta.
Výsledky nedávno publikovaných studií ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickému onemocnění je u přípravku omikron nižší než u jiných variant a má tendenci klesat v čase. V důsledku toho je pravděpodobné, že se onemocnění způsobené omikronem rozvine u více očkovaných lidí.
Studie však také ukazují, že očkování nadále poskytuje vysokou úroveň ochrany proti závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci v souvislosti s variantou omikron. Nejnovější důkazy, které zahrnují data o účinnosti na základě použití vakcín v „reálném světě“ (Real World Evidence), také naznačují, že lidé, kteří dostali posilovací dávku, jsou lépe chráněni než ti, kteří podstoupili pouze základní očkování. Údaje z Jihoafrické republiky ukazují, že lidé, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti covid-19, mají až 70% ochranu před hospitalizací v důsledku covid-19; podobné údaje [1] z Velké Británie ukazují, že zatímco ochrana klesá několik měsíců po očkování, po posilovací dávce se ochrana před hospitalizací opět zvyšuje na 90 %.[2]
EMA bude i nadále přezkoumávat údaje o účinnosti vakcín a závažnosti onemocnění, jakož i o vývoji situace, pokud jde o cirkulující varianty a přirozenou expozici variantě omikron, jakmile budou tyto údaje k dispozici. Výsledky těchto posouzení mohou mít dopad na budoucí strategie očkování v členských státech EU/EHP.
EMA zdůrazňuje, že očkování zůstává nezbytným nástrojem boje proti probíhající pandemii. V souladu s doporučeními vnitrostátních orgánů by mělo pokračovat úsilí o zvýšení plné proočkovanosti u osob, které v současné době nejsou očkovány nebo jsou očkovány jen částečně, a o urychlení zavádění posilovacích dávek.
[1] E Collie S, Moultrie H, Bekker L, Gray G. Effectiveness of BNT162b2 Vaccine against Omicron Variant in South Africa. N Engl J Med 2021. December 29, 2021.
[2] UK Health Security Agency. SARS-CoV-2 variants of concern and variants under investigation in England. Technical briefing: Update on hospitalisation and vaccine effectiveness for Omicron VOC-21NOV-01 (B.1.1.529). December 31, 2021.
Klára Brunclíková, tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
tel. 702 207 242, tiskove@sukl.gov.cz