Reakce SÚKL na článek publikovaný na blesk.cz, který se zabývá dostupností léků
V článku
(Framykoin, léky na astma i schizofrenii: Co chybí v českých lékárnách? | Blesk.cz):
je uvedeno několik nepřesností a neúplných informací, čímž mohou vzniknout u veřejnosti zbytečné obavy z nedostatku a nedostupnosti některých léčivých přípravků.
Státní ústav pro kontrolu léčiv proto uvádí informace o dostupnosti a možnosti náhrady dotčených léčiv na pravou míru:
Nejprve je třeba upozornit, že to, že má určitý léčivý přípravek nahlášeno přerušení dodávek, neznamená automaticky, že daný léčivý přípravek není dostupný pro pacienty. U žádného z uvedených přípravků navíc není situace taková, že by pro léčbu pacientů nebyla dostupná jiná nahrazující léčba. V případě, že je léčivý přípravek označen příznakem „omezená dostupnost“ rovněž neznamená, že není k dispozici pacientům v ČR.
V případě léčivého přípravku Framykoin jsou pro pacienty dostupné nahrazující léčivé přípravky s obsahem jiného antibiotika ve formě masti (například Fucidin nebo Bactroban). Jedná se o léčivé přípravky určené obecně k léčbě lehčích kožních infekcí. Případně je možná individuální příprava masti se stejnými léčivými látkami, jako má Framykoin. Obnovení dodávek samotného Framykoinu se očekává 15. 11. 2024. To, že je v informaci o přerušení dodávek uvedeno, že je léčivý přípravek „obtížně nahraditelný“ znamená, že není přímo náhrada léčivem se stejnou léčivou látkou, nikoliv to, že není žádná náhrada.
V případě léčivého přípravku Klacid jsou výpadky zaznamenány pouze u síly 250 mg (léková forma s okamžitým uvolňováním), navíc tato síla má nahrazující léčivý přípravek se stejnou léčivou látkou klarithromycinem. Ve článku je navíc zjednodušeně uvedeno, že je tento léčivý přípravek určen pro léčbu zápalu plic. Pro léčbu zápalu plic je možné použít také jiná antibiotika.
V případě léčivého přípravku Ophtalmo-Framykoin – dodávky tohoto léčivého přípravku byly obnoveny již 01.10.2024; v článku pravděpodobně měl být uveden Ophthalmo-Framykoin Comp., oční mast – na trhu je však dostatek zásob předmětného léčivého přípravku – dostupnost pro pacienty je zajištěna; v případě potřeby je možné použít jako náhradu LP s jinou kombinací antibiotika a kortikoidu, např. DEXA-GENTAMICIN, MAXITROL, TOBRADEX.
V případě levofloxacinu – levofloxacin je důležitým antibiotikem pro léčbu některých forem tuberkulózy, v jiných indikacích je nahraditelný jinými antibiotiky. Navíc jeho dodávky byly obnoveny již 8. 10. 2024.
V případě cinakalcetu došlo k přerušení dodávek u většiny léčivých přípravků s touto léčivou látkou. Dostupnost pro pacienty v ČR je nicméně nyní zajištěna a situace je řešena celoevropsky.
Ostatní zmíněné léčivé přípravky mají buď rovněž adekvátní náhradu nebo mají sice oznámeno přerušení dodávek, ale zásoby pro pacienty jsou dostatečné.
Závěrem chceme vyjádřit, že jsme rádi, že je široká odborná i laická veřejnost informována o výpadcích léčiv médii, kdy i na základě těchto informací mohou lékaři předepsat případný nahrazující léčivý přípravek. V těchto informacích je však nezbytné zohlednit skutečný stav věci.