LEK: Je k výpočtu obvyklého množství LP vydáno nějaké doporučení?
§ 82 odst. 3 písm. l) zákona o léčivech uvádí:
h) jde-li o provozovatele lékárny, je povinen v případě humánního léčivého přípravku, který je označen příznakem „omezená dostupnost“ podle § 33b, objednávat ho tak, aby množství takového humánního léčivého přípravku v dané lékárně nepřevýšilo množství odpovídající obvyklému počtu balení vydaných za 1 kalendářní týden v posledních 12 kalendářních měsících, a použít jej výhradně k výdeji pacientům nebo poskytovatelům zdravotních služeb; nevydal-li provozovatel lékárny za posledních 12 kalendářních měsíců žádné balení takto označeného humánního léčivého přípravku, může objednat pouze množství uvedené na platném lékařském předpisu předloženém v dané lékárně,
l) jde-li o provozovatele lékárny, která vydává humánní léčivé přípravky poskytovatelům zdravotních služeb poskytujícím lůžkovou péči, je povinen v případě humánního léčivého přípravku, který je označen příznakem „omezená dostupnost“ podle § 33b odst. 2, objednávat ho pro účely výdeje poskytovatelům zdravotních služeb poskytujícím lůžkovou péči tak, aby množství takového humánního léčivého přípravku nebo nahrazujícího humánního léčivého přípravku podle § 33b odst. 3 v dané lékárně nepřevýšilo množství odpovídající součtu obvyklého počtu balení humánního léčivého přípravku označeného příznakem „omezená dostupnost“ podle § 33b odst. 2 a nahrazujícího humánního léčivého přípravku podle § 33b odst. 3 vydaných poskytovatelům zdravotních služeb poskytujícím lůžkovou péči za 2 kalendářní týdny v posledních 12 kalendářních měsících; nevydal-li provozovatel lékárny poskytovateli zdravotních služeb poskytujícímu lůžkovou péči za posledních 12 kalendářních měsíců žádné balení takto označeného humánního léčivého přípravku, může provozovatel lékárny objednat pouze množství potřebné pro léčbu aktuálně hospitalizovaného pacienta.
Z výše uvedených ustanovení vyplývá, že způsob výpočtu se liší mezi lékárnami veřejnými a nemocničními. Zákon ale u zavedení „obvyklosti“ nepočítá s tím, zda daný léčivý přípravek měl výpadek či nikoliv. Z tohoto důvodu bylo zvoleno na základě připomínek ČLnK dlouhé referenční období 12 měsíců. Na druhou stranu, obvyklost není v zákoně definována. To, že zákon není ve výpočtu striktní, bylo zvoleno úmyslně s cílem ochránit zájmy lékáren, a v nejasnostech se přiklonit na jejich stranu, jsou-li jejich argumenty objektivní a ospravedlnitelné v zájmu pacientů. Množství balení, které si lékárna může objednat, je stanoveno jako množství obvyklé proto, aby lékárny přistupovaly k objednávání standardně. Chápeme ale, že to může činit určité výkladové problémy, zejména při snaze blíže definovat „obvyklost“ jednání, přičemž tato definice bude ve většině případů závislá na konkrétních okolnostech.
Z výše uvedených důvodů se přikláníme k stanovisku, že zatímco „průměr“ má matematicky vyjádřitelný výsledek (který pro vás může být pomocným ukazatelem), „obvyklost“ musí vzít v úvahu vícero souvislostí. V tomto smyslu bychom zdůraznili, že pokud má léčivý přípravek výpadek dodávek a vůbec není na skladech distributorů, pak léčivý přípravek neobjednáváte, protože z objektivních důvodů nemůžete. Pak jej ale nemůžete ani vydat pacientovi. V úvahu by tedy šly vzít ty týdny, kdy přípravek objednat můžete a tato balení pak můžete vydat pacientovi – ovšem v tom případě bez ohledu na to, zda vám dodávka byla zkrácena (dostupnost nebyla neomezená) či nikoliv. Je totiž potřeba vzít v úvahu i další perspektivu – je-li přípravek částečně nedostupný (tedy nelze si objednat/vydat libovolný počet balení), je potřeba zajistit primárně co nejrovnoměrnější dodávku napříč ČR, i za cenu poměrného krácení dodávek. I toto krácení dodávek je bohužel v posledních letech potřeba vnímat jako obvyklé, zejména v kontextu některých skupin léčiv s častými výpadky. Jakkoliv není možné poskytnout Vám zcela jasné a definitivní vodítko s matematicky vyjádřitelným vzorcem implementovatelným do software, domníváme se, že to není ani v zájmu lékárenského segmentu. Jako volné vodítko bychom tedy mohli nabídnout, že obvyklým počtem balení vydaných za jeden kalendářní týden je takový počet, který Vaše lékárna vydá pacientovi v týdnech, kdy léčivý přípravek nebyl zcela nedostupný a mohla si jej tedy objednat u distributorů (byť s krácením dodávek).