EMA potvrdila pozitivní poměr přínosů a rizik u přípravků obsahujících somatropin
Evropská léková agentura (EMA) potvrdila pozitivní poměr přínosů a rizik u léčivých přípravků obsahujících somatropin. Předepisujícím lékařům se připomíná, aby striktně dodržovali schválené indikace a dávkování.
Dokončením přezkoumání léčivých přípravků s obsahem somatropinu Evropská léková agentura (EMA) potvrdila, že poměr přínosů a rizik těchto léčivých přípravků zůstává pozitivní. Přesto Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) předepisujícím lékařům připomíná, aby striktně dodržovali schválené indikace a dávkování a aby pečlivě dbali varování a opatření pro použití těchto léčivých přípravků.
Somatropin je lidský růstový hormon, vyráběný použitím rekombinantní DNA technologie. Podporuje růst během dětství a dospívání a také ovlivňuje způsob, jakým tělo zpracovává tuky, bílkoviny a sacharidy. Je používán k léčbě mnoha stavů spojených s poruchou růstu a nízkým vzrůstem. Patří sem děti, u kterých není růst adekvátní kvůli nedostatku růstového hormonu, děti s Turnerovým syndromem nebo chronickou renální insuficiencí a malé děti narozené jako malé vzhledem k jejich gestačnímu věku (small for gestational age, SGA).
Přezkoumání bylo zahájeno v prosinci 2010 v návaznosti na první výsledky dlouhodobé epidemiologické studie u pacientů, kteří byli léčeni léčivými přípravky s obsahem somatropinu v dětství z důvodu idiopatického nedostatku růstového hormonu a z důvodu idiopatického malého vzrůstu nebo malého vzrůstu vzhledem ke gestačnímu věku (SGA). Výsledky studie naznačily možné zvýšené riziko mortality spojené s léčbou somatropinem ve srovnání s obecnou populací. Zejména bylo zjištěno zvýšené riziko mortality v důsledku kostních nádorů a subarachnoidálního nebo mozkového krvácení.
Výbor CHMP kromě epidemiologické studie v rámci přezkoumání zvážil všechna dostupná data o bezpečnosti léčivých přípravků s obsahem somatropinu, včetně údajů z klinických studií, registrů, sledovaných kohort a spontánních hlášení nežádoucích účinků, aby mohl posoudit vliv na celkový poměr přínosů a rizik u těchto léčivých přípravků.
Výbor CHMP došel k závěru, že studie měla výrazné metodické omezení a že další zkoumané údaje o bezpečnosti nepotvrdily možné vyšší riziko úmrtí spojené s léčivými přípravky obsahujícími somatropin.
Výbor usoudil, při uvážení všech dostupných dat, že poměr přínosů a rizik u léčivých přípravků obsahujících somatropin zůstává pozitivní ve schválených indikací a dávkách.
Výbor CHMP přijal aktuální přezkoumání jako příležitost k harmonizaci stávajících kontraindikací, upozornění a opatření pro užívání těchto léčivých přípravků v rámci celé EU. V harmonizovaném znění je zdůrazněno, že somatropin nesmí být použit, jestliže existuje jakýkoli důkaz o nádorové aktivitě, a že doporučená maximální denní dávka by neměla být překročena.
Výbor zhodnotí všechna nová důležitá data o bezpečnosti léčivých přípravků s obsahem somatropinu, která se mohou objevit, a výsledky bude komunikovat dle potřeby.
Poznámky:
- Tato tisková zpráva, spolu se všemi souvisejícími dokumenty, je dostupná na webových stránkách Agentury.
- Dokument „Otázky a odpovědi“ týkající se tohoto přezkoumání je dostupný na stránkách Agentury.
- Přezkoumání centralizovaně registrovaných léčivých přípravků s obsahem somatropinu Nutropin Aq, Omnitrope a Valtropin, iniciované na žádost Evropské komise, byly provedeny dle Článku 20 Směrnice (EC) č. 726/2004. Více informací o těchto léčivých přípravcích lze najít ve veřejné hodnotící zprávě (tzv. EPAR) na stránkách Agentury.
- Přezkoumání národně registrovaných léčivých přípravků obsahujících somatropin, iniciovaný na žádost Francie, byl proveden na základě Článku 107 Směrnice 2001/83/EC. Mezi tyto léčivé přípravky patří Genotropin, Humatrope, Norditropin, Saizen a Zomacton.
- Francouzská bezpečnostní studie „Santé Adulte GH Enfant“ (SAGhe) byla zahájena v říjnu 2007 a cílem bylo získat více znalostí o rekombinantním růstovém hormonu a zhodnotit zdraví mladých dospělých, kteří byli léčeni během svého dětství rekombinantním růstovým hormonem. Za použití vnitrostátního registru „France-Hypophyse register“, vyšetřovatelé SAGhE studie zjistili více než 10 tisíc mladých lidí, u kterých se s léčbou růstovým hormonem začalo v letech 1985 až 1996. Dostupná analýza pokrývá zhruba 7 tisíc těchto pacientů.
Studie je financována Evropskou komisí a provádí ji Evropské konsorcium pediatrických endokrinologů, epidemiologů a biostatistiků, za účasti osmi zemí EU. Tato studie stále probíhá a další výsledky, zejména ze zemí EU, se očekávají do konce roku 2012. - Více informací o práci Evropské lékové agentury (EMA) jsou k dispozici na stránkách: www.ema.europa.eu.