Úvodní stránka Přehled důležitých informací Bezpečné užívání léčiv záleží na každém z nás …

Bezpečné užívání léčiv záleží na každém z nás #MedSafetyWeek

Zveřejněno: 4. 11. 2024
| Aktualizováno: 6. 11. 2024
|
Tiskové a informační oddělení
Léčiva mají nezastupitelnou roli v léčbě onemocnění. Někdy však mohou vyvolat nežádoucí účinky. Správným užíváním léků můžeme významně snížit riziko vzniku nežádoucích účinků a závažného poškození zdraví. Oznámením zaznamenaných nežádoucích účinků můžeme pomoci zvýšit bezpečnost léčiv pro všechny.

Bezpečnému užívání léčiv se věnuje kampaň #MedSafetyWeek, jejíž devátý ročník startuje právě dnes. Letos probíhá od 4. do 10. listopadu současně v z 96 zemích světa a zaměřuje se na správné užívání léčiv, kterým lze zabránit vzniku vedlejších účinků, a na význam hlášení vedlejších účinků, pokud k nim dojde. Již tradičně se do kampaně zapojuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Jedním z důležitých úkolů Státního ústavu pro kontrolu léčiv je sledovat kvalitu léčivých přípravků a jejich účinků tak, aby jejich přínos v léčbě převažoval nad nežádoucími účinky. Nežádoucím účinkům lze v řadě případů poměrně jednoduše předejít, záleží na každém z nás. Během kampaně #MedSafetyWeek chceme zlepšit povědomí o bezpečnosti užívání léků, připomenout důležitost užívání léků přesně podle pokynů lékařů a lékárníků, a také upozornit na význam oznamování neočekávaných nežádoucích účinků,“ přibližuje ředitel Ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň.

Nahlášení podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek léčivého přípravku, podezření na lékovou interakci, teratogenní efekt nebo neúčinnost léku, chyb v přípravě či podání přípravku (zvlášť pokud jsou spojeny s nežádoucím účinkem), zneužití, nesprávného použití nebo předávkování zdravotnickými pracovníky i pacienty, je nejdůležitějším zdrojem informací o léčivém přípravku po jeho uvedení na trh.

V České republice mají zdravotničtí pracovníci povinnost danou zákonem o léčivech hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky. Pacienti tuto povinnost sice nemají, ale je velmi důležité, aby nežádoucí účinky, se kterými se přímo setkají, nahlásili, a to buď ošetřujícímu lékaři, lékárníkovi, nebo přímo do ohlašovacího formuláře na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv a to konkrétně zde https://sukl.gov.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je správní úřad České republiky podřízený Ministerstvu zdravotnictví. Úkolem ústavu je dohlížet, aby se v České republice používaly pouze jakostní, bezpečné a účinné léky, jakož i funkční a bezpečné zdravotnické pomůcky. Jeho činnost je regulována jak českými zákony, tak mezinárodními smlouvami.

MedSafetyWeek je mezinárodní kampaň, kterou vede Uppsala Monitoring Centre (UMC), Collaborating Centre for International Drug Monitoring Světové zdravotnické organizace (WHO). Kampaň je podporována WHO a členy Mezinárodní koalice regulačních orgánů pro léčivé přípravky (International Coalition of Medicines Regulatory Authorities, ICMRA). Podrobnější informace a volné příspěvky na sociálních sítích najdete zde https://who-umc.org/medsafetyweek/

Během kampaně může její poselství podpořit každý sdílením příspěvku SÚKL na sociálních sítích použitím hashtagu #MedSafetyWeek.